Vinařství V & M Zborovský, Velké Pavlovice

KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE
VE VELKÝCH PAVLOVICÍCH

PROMENÁDA ČERVENÝCH VÍN 2020

Srdečně Vás zveme na Promenádu červených vín - jedinou výstavu červených vín v České republice kde budete mít možnost ochutnat špičková červená vína z regionu i mimo něj.

Bude se konat v sobotu 7.3.2020 v sokolovně ve Velkých Pavlovicích od 16:00. Vstupné je 350,- Kč. V ceně je sklenička, katalog a neomezená konzumace soutěžních vín. Pro ty, kdo si na červená vína nepotrpí, nebo si od nich bude chtít na chvíli odpočinout, bude pro vás připravena přehlídka vzorků klaretů a bílých vín od vinařů ze spolku Víno z Velkých Pavlovic.

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2017

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 11. listopadu 2017 tradiční a velmi oblíbené SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY. Slavnostní zahájení proběhne v 11 hodin a 11 minut u Městského úřadu samotnými vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic.

Přijďte ochutnat vynikající velkopavlovická vína, k degustaci budou pro Vás připravena svatomartinská a mladá vína ročníku 2017 a další ve 20 vinných sklepech, včetně Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice a VINIUM a.s. Sklepy jsou otevřeny od 11 do 18 hodin. Další doprovodný kulturní program ve vybraných sklepech vinařů.

Více informací: http://www.modrehory.cz/akce/kalendar-akci/sv-ot-skl-17

Těšíme se na Vaši návštěvu ! 

 

VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 1. července 2017 VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Přijďte ochutnat a prožít velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen krásně vychlazená rosé a bílé vína, ale i vynikající červená vína ve 19 vinných sklepech včetně Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice a VINIUM a.s., a to v nezvyklou dobu od 17 hod. do půlnoci! Ve sklepech bude hrát a zpívat Hudecká muzika Ondřeje Vinklera a další doprovodný kulturní program ve vybraných sklepech vinařů.

Občerstvení zajištěno ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích, např. meruňkové speciality.

Příjemný večer bude zakončen o půlnoci krásným stylovým ohňostrojem u Městského úřadu Velké Pavlovice.

Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic na Víno v oranžovém. (jízdní řád v záložce viz níže)

VSTUPNÉ 800,- Kč

vÍCE INFORMACÍ ZÍSKÁTE NA WEBU http://www.vinozvelkychpavlovic.cz/vino-v-oranzovem-2017

MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2017

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 6. května 2017 MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Přijďte ochutnat vynikající velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen vína ročníku 2015 ve 19 vinných sklepech! Své brány otevře opět i Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice. Možnost prohlídky výrobních prostor. Dle zažité tradice začínáme v 11.00 hod. (sklepy budou otevřeny až do 18 hod.) Ve sklepech bude hrát a zpívat Hudecká muzika Ondřeje Vinklera a další doprovodný kulturní program ve vybraných sklepech vinařů.

Občerstvení zajištěno ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích (jízdní řád viz níže záložka).

Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic na Májové otevřené sklepy (jízdní řád viz níže záložka).

VSTUPNÉ 800 Kč

Vstupenka zahrnuje:

 • neomezenou degustaci ve všech otevřených sklepech,
 • kupony na nákup vína v celkové hodnotě 300,- Kč,
 • degustační skleničku,
 • vinný lístek s mapou města, zaznačenými otevřenými vinnými sklepy, restauracemi apod. (naleznete v něm veškeré informace ohledně Májových otevřených sklepů),
 • nosičku na skleničku,
 • propisku k Vašim poznámkám

Více informací o akci najdete na webu: http://www.vinozvelkychpavlovic.cz/majove-otevrene-sklepy-2017

Otevřené sklepy Modrých Hor 2017

Otevřené sklepy Modrých Hor otevírame v pěti obcích Modrých Hor vždy jednou za dva roky. Mezi obcemi bude k dispozici autobusová kyvadlová doprava zdarma, mezi sklepy pak dobré víno, jídlo a zábava. Sklepy nabízí program příjemného poznávání a chutnání vín přímo z rukou vinařů.

Více informací najdete na webu: http://www.modrehory.cz/akce/kalendar-akci/osmh-2017

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2016

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 12. listopadu 2016 tradiční a velmi oblíbené SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Přijďte ochutnat vynikající velkopavlovická vína, k degustaci budou pro Vás připravena svatomartinská a mladá vína ročníku 2016 a další ve 20 vinných sklepech, včetně Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice a VINIUM a.s.

Své brány otevře i ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ VELKÉ PAVLOVICE!!! K prohlídce budou i výrobní prostory.

Dle zažité tradice začínáme v 11.00 hod. (sklepy budou otevřeny až do 18 hod.)

PUTOVÁNÍ ZA BURČÁKEM 2016

Zveme všechny vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky na podzimní putování mezi vinohrady a sklepy s chutí vína s názvem Krajem vína: 9. ročník Putování za burčákem po Modrých Horách spojené se Zarážením hory na Vrbici.

Termín: 10. září 2016
Start od 9.00 hod., místo: Rozhledna Slunečná (razítkovací místa ve všech obcích otevřena od 9:00 do 15:30 hod.)

START - Velké Pavlovice - rozhledna Slunečná
CÍL - Vrbice - lokalita Stráž - (Zarážení hory)

Doporučená trasa pro cykloturisty a pěší turisty - Velké Pavlovice - Němčičky- Bořetice - Kobylí - Vrbice - Cyklostezka Modré Hory

Startovací balíček za 140 Kč obsahuje:
• skleničku
• nosičku na krk
• ID náramek jako volný vstup na akci Zarážení hory na Vrbici
• slosovatelnou razítkovací mapku s informacemi 
• 10% slevový kupón na jídlo - Farma Ovčí terasy, Němčičky
• vzorek burčáku za razítko

Více informací na stránkách www.modrehory.cz

Víno v oranžovém aneb Noční putování za vínem

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 2. července 2016 VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Přijďte ochutnat a prožít velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen krásně vychlazená rosé a bílé vína, ale i vynikající červená vína ve 20 vinných sklepech, a to v nezvyklou dobu od 17 hod. do půlnoci! Ve sklepech bude hrát a zpívat muzika ...

Občerstvení zajištěno ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích, např. meruňkové speciality.

Píjemný večer bude zakončen krásným stylovým ohňostrojem u Městského úřadu Velké Pavlovice.

Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic.

více informací na webu:http://www.vinozvelkychpavlovic.cz/

Májové otevřené sklepy 2016

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 7. května 2016MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY.Přijďte ochutnat vynikající velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen vína ročníku 2015 ve 21 vinných sklepech! Dle zažité tradice začínáme v 11.00 hod. (sklepy budou otevřeny až do 18 hod.) Připravili jsme pro Vás oblíbenou tipovací soutěž s vinaři o vinné ceny. Ve sklepech bude hrát a zpívat Hudecká muzika Ondřeje VinkleraObčerstvení zajištěno u místa prodeje vstupenek (zabijačkové speciality), ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích, např. nabídka kvalitních sýrů nejen k degustaci vína ve sklepě u Suských. (seznam viz níže bude postupně doplňován)

Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic na Májové otevřené sklepy.VSTUPNÉ 800,- Kč

Vstupenka zahrnuje:

 • neomezenou degustaci ve všech otevřených sklepech,
 • kupony na nákup vína v celkové hodnotě 300,- Kč,
 • degustační skleničku,
 • vinný lístek s mapou města, zaznačenými otevřenými vinnými sklepy, restauracemi apod. (naleznete v něm veškeré informace ohledně Májových otevřených sklepech),
 • nosičku na skleničku,
 • propisku k Vašim poznámkám                                                                           
 •  

VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Spolek vinařů Víno z Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 4. července 2015 VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY.

Přijďte ochutnat a prožít velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen krásně vychlazená rosé a bílé vína, ale i vynikající červená vína ve 20 vinných sklepech, a to v nezvyklou dobu od 17 hod. do půlnoci! Ve sklepech bude hrát a zpívat Hudecká muzika Ondřeje Vinklera. Občerstvení zajištěno ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích, např. meruňkové speciality.

Příjemný večer bude zakončen krásným stylovým ohňostrojem u Městského úřadu Velké Pavlovice. Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic na Víno v oranžovém.

MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2015

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a Město Velké Pavlovice pořádá v sobotu 2. května 2015 MáJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY.Přijďte ochutnat vynikající velkopavlovická vína, k ochutnání budou nejen vína ročníku 2014 v téměř 20 vinných sklepech! Dle zažité tradice začínáme v 11.00 hod. (sklepy budou otevřeny až do 18 hod.) Ve sklepech bude hrát a zpívat Hudecká muzika Ondřeje Vinklera. Občerstvení zajištěno u místa prodeje vstupenek (ovarové speciality), ve vybraných sklepech vinařů a místních restauracích, např. nabídka kvalitních sýrů nejen k degustaci vína ve sklepě u Suských. (seznam viz níže bude postupně doplňován)Autobusová doprava zdarma z/do obcí Modrých hor a Rakvic na Májové otevřené sklepy. VSTUPNÉ 750,- Kč

Vstupenka zahrnuje mimo jiné i kupony na nákup vína v celkové hodnotě 200,- Kč

FESTIVAL OTEVŘENÝCH SKLEPŮ - JARO V MODRÝCH HORÁCH

Zveme Vás na již 7.ročník Festivalu otevřených sklepů zahájí jarní festival v Modrých Horách ve Velkopavlovické podoblasti.

Jarní festival začíná oficiálně v sobotu 18. dubna 2015, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00 hod. s následným večerním programem. V neděli 19.dubna 2015 pak pokračuje od 10.00 do 15.00 hod.

V sobotu po celou dobu konání akce budeme nabízet teplá jídla. 

V kavárně si mužete dát prvotřídní italskou kávu Mollinari. Zákusky, nealko nápoje, točené pivo Svijany, či lahvovou Plzeň.

V neděli ráno od 9 do 11 hod. nabídneme snídaně formou švédského stolu.

Těšit se můžete na velmi bohatý výběr zahrnující např.: míchaná vejce, ohřívané párečky s hořčicí či kečupem, česneková polévka, různé druhy pečiva, máslo, sýry, salámy, marmelády, med, zelenina, ovoce, káva, čaj, džus, voda, kakao.

Přejeme příjemný zážitek.

VÝSTAVA A PŘEHLÍDKA VÍN ANEB O VÍNĚ PŘÍ VÍNĚ

Datum konání 28.března 2015

Začátek je ve 14 hodin ve Vinných sklepech Františka Lotrinského 

K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Lašár. Čeká na Vás vinná tombola. Ochutnávka a prodej sýrů Farmy Pálava.

Vstupné je 250,-Kč (zahrnuje volnou degustaci vystavených vín včetně skleničky)

VÁNOČNÍ JARMARK U RADNICE

18. Prosince
V čase předvánočním, v době adventu, můžete navštívit oblíbený Vánoční jarmark u radnice, kde na Vás čeká spousta stánků s rukodělnými a lidovými výrobky, ochutnat můžete svařené víno, perníčky, cukroví i klobásy přímo z udírny. Celý den je podmalován bohatým kulturním programem, který vrcholí odpoledne po setmění vánočním koncertem pod okny velkopavlovické radnice. Pod rozsvíceným stromem najdete jako každý rok pokladničku, kde máte možnost přispět finančním darem dětem z dětských domovů.

PROMENÁDA ČERVENÝCH VÍN 2011

26.listopadu
Dlouho očekávaným vrcholem celoročních počinů vinařského charakteru je ve Velkých Pavlovicích Promenáda červených vín – letos již VII. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky červených a růžových vín, jež jsou pro tuto oblast více než specifická. Pěstování a výroba červeného vína má v našem městě a jeho okolí historicky podloženou tradici. Červené a růžové vzorky z domácí produkce i zahraničních vystavovatelů máte možnost opět degustovat po celý sobotní den. 

PODZIMNÍ ŠLAPKA 2011 - uzavírání cykloturistické sezóny ve Velkých Pavlovicích

17. listopadu 
Ať pěšky, nebo na kole, přidejte se k nám na pohodový sváteční výšlap a uzavřete s námi turistickou sezónu. Svařák a podobné lahůdky jsou samozřejmostí.

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY

12. listopadu
Jaká bude úroda a vína ročníku 2011? To v tento okamžik zatím ani ten nejlepší vinař netuší… Jste-li zvědaví a máte již nyní chuť na svěží mladá svatomartinská vína a také na pravou do křupava vypečenou svatomartinskou husu, neváhejte a navštivte letos naposled Otevřené vinné sklepy. Večer se opět ponese s besedou u cimbálu v duchu folklóru, třešničkou na dortu bude i protentokrát losování vstupenek o vinné ceny.

SVATOHUBERTSKÁ MŠE

29. října
Nevšední zážitek nabízí mše svatá s hudebním doprovodem na borlice. Mše k poctě české myslivosti a za živé i zemřelé lesníky se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Na borlice budou hrát Trubači Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

PUTOVÁNÍ ZA BURČÁKEM PO MODRÝCH HORÁCH

10. září  
Zavítejte znovu do Mekky burčáku a nezapomeňte i tentokrát přijet na kole! A ten kdo cyklistice příliš nefandí, může se naší krajinou projít i pěšky. Podzimní putování po Modrých Horách bude rozmanité nejen nekonečnou barevností listí vinohradů obsypaných dozrávajícími hrozny, ale především možností kromě vína ochutnat i sezónní a časově omezenou specialitu - burčák.

VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ 2011 aneb SLAVNOSTI PRO CELOU RODINU

2. až 3. září 
Zveme Vás co nejsrdečněji do Velkých Pavlovic na Vinobraní, kdy rázem podlehnete atmosféře dávných časů i dneška, octnete se najednou mezi zrajícími hlavami vinohradů, v reji pracovních červených krojů, pohltí Vás hudba rozličných žánrů, zkrátka a dobře přijdou si zde na své všichni – od dětí až po ty nejstarší. Pokud zde vše řečené najdete a pocítíte, smysl slavností - tedy snaha přinést všem zábavu i poučení v co nejkrásnější formě a pro všechny generace - bude bezezbytku naplněn.

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI aneb PRÁZDNINY SÚ FUČ

27. srpna 
Pestrý program nabídne dětem i dospělým symbolické rozloučení s prázdninami a je i dobrým tipem, jak strávit sobotní odpoledne. 

KROJOVANÉ HODKY 2011

20. srpna 
Jen těžce se chase s hody loučí. Proto se k nim ještě naposled, o sobotě týden po samotných hodech, rádi vrací a naposled se oblékají do slavnostních krojů. Za pochodu s kapelou se můžete s námi vydat na taneční plac a užít si pěkné odpoledne i večer s dechovou hudbou a lidovým tancem.

KROJOVANÉ HODY 2011

14. až 16. srpna
Velkopavlovická chasa, stárci, stárky, sklepníci a sklepnice zvou všechny vyznavače tradičního slováckého folklóru k největší slavnosti města – Krojovaným hodům. Nabízíme Vám tři dny plné krásných nadýchaných slavnostních krojů, dechové hudby, tance, zažitých rituálů, svěžího vína, nepostradatelných koláčků a především výborné nálady pod štíhlou nazdobenou májí.

PŘEDHODOVÉ ZPÍVÁNÍ POD SLUNEČNOU

13. srpna  
Všechno je poklizeno, kroje nažehleny, koláče napečeny…Ideální čas vydat se k rozhledně Slunečná a při poslechu mužáckých sborů se naladit na nadcházející krojované hody

LETNÍ HUDEBNÍ VEČER ANEB SV. ANNA POD HVĚZDAMA

23. července  
„Svatá Anna, chladno z rána“, říká stará pranostika. My však zboříme mýty a dokážeme, že i o chladné svaté Anně, s námi „pod hvězdama“, může být i pěkně horko. Vysvětlení je nasnadě – s tancem v rytmu country hudby a zpěvem známých písní skupiny Colorado letnímu studenému ránu jen tak nepodlehnete. Akce se uskuteční na place za sokolovnou..

ZAHRÁVKY HODŮ 2011

16. července 
Čtyři týdny před krojovanými hody pořádá velkopavlovická chasa tradiční Zahrávky hodů na kterých se oficiálně představí noví stárci, stárky, sklepníci a sklepnice.

KOLEM HOREM DOLEM ANEB PO VINAŘSKÝCH TRATÍCH NA HORSKÝCH KOLECH

5. července 
Jste zdatnější cyklisté a láká Vás zdolávání překážek ve formě neupravených stezek? Vydejte se s námi po velkopavlovických vinařských tratích. Projeďte se krajinou, kde se rodí ty nejlepší vína. Naučně společenský cyklovýšlap cca 25 km.

VÍNO V OPRANŽOVÉM

2.července
Kdo nezná Víno v oranžovém, jako by ve Velkých Pavlovicích nebyl … Proto Vás spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic znovu zve do letních otevřených vinných sklepů k ochutnávce toho nejlepšího, co zde najdete a také něčeho navíc – oranžového vína. K začátku léta a prázdnin patří neodmyslitelně i meruňky – proto Víno v oranžovém. V letošním roce je připravena změna - čeká Vás Noc otevřených sklepů!

NA KOLE KRAJEM ANDRÉ 2011

25.června
Odhoďte školní starosti, nalaďte se prázdninově a šlápněte s námi znovu do pedálů! Vydejte se po cyklostezce s příznačným názvem „Krajem André“ – po krajině a mezi vinohrady, jež daly této proslulé a nezaměnitelné červené odrůdě život. Navštívit můžete i kolébku André – šlechtitelskou stanici vinařskou ve Velkých Pavlovicích s úžasnými archivními sklepy.

FORUM MORAVIUM 2011 - soutěžní přehlídka vín

18. červena
Občanské sdružení Forum Moravium zve opět po roce na prestižní soutěžní přehlídku vín Velkopavlovické vinařské podoblasti. Nejúspěšnější vína budou oceněna medailemi, vyhlášena bude nejlepší kolekce vín i celkový šampion výstavy.

PO STOPÁCH PYTLÁKA FLORIÁNA

12. června
Myslivecká jednota
Velké Pavlovice ve spolupráci s Městem Velké Pavlovice pořádá při příležitosti června - měsíce myslivosti dětský den. Zveme všechny děti na zábavné odpoledne!

PŘEHLÍDKA MLADÝCH DECHOVEK

5. června 
Děti a mládež, jež objevily i navzdory svému nízkému věku zalíbení v dechové muzice, Vás srdečně zvou na přehlídku toho nejlepšího z jejich bohatého a náročného repertoáru. Bude-li nám časné letní počasí přát, zahrajeme pro Vás pod širým nebem na place za sokolovnou.

DEN DĚTÍ

29. května
Sbor dobrovolných hasičů Velké Pavlovice zve všechny děti, ale i jejich rodiče na odpoledne plné her.

NOC KOSTELŮ

27. května
Připraven je bohatý program:
odpoledne pro děti - malování na chodníku, soutěž o nejoriginálnější kresbu na dané téma, navečer - koncert velkopavlovických souborů a pozvaných umělců.

SETKÁNÍ RODÁKŮ

21.května
Milí rodáci, přijměte naše pozvání a přijeďte do svého rodiště prožít příjemné zážitky!

MÁJOVÉ PUTOVÁNÍ PO MODRÝCH HORÁCH

21. května 
Ať už na kole, nebo pěšky, ať už za sportovním výkonem, nebo vinným zážitkem vydejte se s námi přivítat jaro v Modrých Horách. Při Májovém putování Vás přivítají pučící vinice odívající se do svěží zeleně.

PŘEHLÍDKA MODROHORSKÝCH MUŽÁCKÝCH SBORŮ

21. května 
Mužácké sbory z Modrých Hor předvedou pod rozhlednou Slunečná své pěvecké umění. Přijďte si poslechnout specifický repertoár mužáckých sborů, který přesahuje obvyklé lidové zpívání …

MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2011

7. května 
Měsíc máj – lásky čas … K lásce patří neodmyslitelně výborná a jiskrná vína. Ta můžete přijet ochutnat do velkopavlovických sklípků – nabídneme Vám jen to nejlepší z nich. Sklepy budou otevřeny všem milovníkům vína dle zažité tradice. Kdo rád podlehne gurmánskému pokušení, může si pochutnat na pravém vinařském špízu z Vinárny u Kaderků. Večer Vás čeká zábava s cimbálovou muzikou!

JARNÍ ŠLAPKA 2011

16. dubna  
Vydejte se s námi na krátký cyklovýšlap, kterým zahájíme turistickou sezónu 2011.

VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ dr. STUDNIČKY

15. dubna  
Vernisáž výstavy obrazů velkopavlovického rodáka, jehož obrazy zdobí desítky velkopavlovických domácností.

LITERÁRNÍ VEČER VLASTIMILA VONDRUŠKY

30.března
Beseda se známým českým historikem, publicistou a spisovatelem (především historických detektivních příběhů).

O VÍNĚ PŘI VÍNĚ

26. února
Beseda O víně při víně se bude konat v zasedací místnosti Městského úřadu.

Typ z okolí
Velkých Pavlovic

Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantičtějších hradních zřícenin. Nalezneme jej na Pavlovských vrších neboli Pálavě, nad vsí Klentnice. Hrad byl vybudován na dvou strmých vápencových skaliscích, oddělených hlubokou roklí. Na přístupnější jižní části stával nepravidelný, přibližně trojúhelníkový blokový palác, do kterého se vstupovalo přístavkem na jižní straně. Na východní straně byla do skály vyhloubena cisterna. Palácové zdivo se dochovalo do výšky asi 8 metrů. Palác byl se severní částí hradu na protilehlém útesu spojen zřejmě mostem nad nejužší částí rokle. Na tomto druhém zhruba obdélníkovém skalisku se dochovaly pouze základy obvodových zdí a spodní část hranolové věže. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Svůj název hrad dostal podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu. Wehingenové postavili v polovině 13. století nad vsí Klentnicí hrad, který se pro svou rozlohu nazýval Waisenstein nebo Rassenstein, nesprávně Rossenstein; jeho zakladatelem byl Siegfried Waise (Sirotek), proslulý zápasník v rytířských turnajích. Kolem r. 1300 byl hrad zeměpanský a v r. 1305 ho daroval Václav III. Ortlíbu řečenému Hendík. Ve zmatcích po zavraždění Václava III. v Olomouci
 (roku 1306) se ho zmocnili páni z Liechtenštejna a připojili jej ke svému panství, o čemž svědčí i mikulovský urbář z r. 1414. Při dělbě lichtenštejnských statků v r. 1504 jej obdržel spolu s hradem Děvičky nejstarší syn Kryštof. Teprve urbář z r. 1560 o Sirotčím hradě nemluví a v r. 1590 se výslovně připomíná jako pustý. Zanikl tedy zřejmě někdy před r. 1590.
 Vinařství V&M Zborovský

VINAŘSTVÍ V & M ZBOROVSKÝ   |   VINOTÉKA   |   BURČÁK OD PRAMENE   |   POSEZENÍ VE SKLEPĚ

      © 2010 Vinařství V & M Zborovský   |   webdesign: Huslík
Link:   Boty   |   Jízdní kola   |   Antikvariát   |   Bazény   |   Nábytek